Teleangiektazje - Pajączki

     Popękane lub rozszerzone naczyńka żylne skóry, tzw. teleangiektazje, to ogromny problem kosmetyczny dla wielu kobiet. Najczęściej położone podskórnie, widoczne jako drobne żyłki lub pajączki. Mają niebieski lub czerwony kolor i umiejscawiają się na bocznych powierzchniach ud i podudzi, okolicy kostek lub na twarzy. Czasami tworzą siatkę naczyniek. Mogą układać się w kształcie podkowy lub wachlarza.
     Najczęstszą przyczyną są uwarunkowania genetyczne czyli rodzinne występowanie zmian (babka, matka, córka, siostra). Rozszerzenia żylne mogą pojawić się w różnym wieku, nawet ok. 18 roku życia. Nasilają się pod wpływem długotrwałych kąpieli słonecznych, sauny, solarium, kąpieli w gorącej wodzie. Często pojawiają się lub nasilają w trakcie ciąży. Osoby zażywające środki antykoncepcyjne lub leki sterydowe są dużo bardziej narażone na występowanie teleangiektazji. Innym czynnikiem sprzyjającym jest praca (siedząca lub stojąca).
     W przypadku zmian naczyniowych tkanką do usunięcia są naczynia krwionośne. Energia świetlna jest pochłaniana przez czerwony barwnik krwi - hemoglobinę i zamieniana na ciepło, podnosząc temperaturę krwi. Gdy krew osiągnie wystarczającą temperaturę koaguluje i niszczy ścianę naczynia, które po pewnym czasie jest usuwane przez organizm. Efektywna terapia może składać się z kilku zabiegów wykonywanych w ciągu kilku miesięcy (zazwyczaj konieczne jest wykonanie 1-5 zabiegów), a zanik usuwanej zmiany następuje samoistnie. Spodziewanych efektów należy oczekiwać w okresie od kilku dni do kilku tygodni. Zabiegi powtarza się w odstępach 3- 6 tygodniowych przy zmianach małych oraz 4-10 tygodni przy zmianach żylakowatych.
     W czasie zabiegu wielu pacjentów może odczuwać dyskomfort o różnym stopniu nasilenia i różnym charakterze: kłucie, pieczenie, szczypanie (czasem może to trwać nawet godzinę po zabiegu, większość osób toleruje te odczucia, niektórzy mogą wymagać zastosowania znieczulenia).

    Objawy niepokojące, które mogą wystąpić to:
  • Rumień i obrzęk mogą wystąpić po zabiegu jako jego bezpośredni efekt: objawy te ustępują w ciągu kilku godzin, dni.
  • Świąd bezpośrednio po zabiegu, zwłaszcza w okolicy nosa i policzków.
  • Zwiększenie wrażliwości skóry po zabiegu, w związku z tym nie należy stosować makijażu i unikać sytuacji narażających skórę na urazy.
  • Należy wyeliminować saunę, solarium, duży wysiłek fizyczny przez okres 3 dni.

     Powyższe objawy mogą wystąpić w 3 godziny po zabiegu, jeżeli odczuwane jest pieczenie, świąd, można zastosować kosmetyki natłuszczające (ale bez zawartości alkoholu). W przypadku dużego nasłonecznienia wymagane jest używanie filtrów przeciwsłonecznych wartości nie mniejszej niż 50.

 

Przed zabiegiem

Po zabiegu

Jakie są przeciwwskazania?

     Stosowanie leków powodujących wzrost wrażliwości na światło, opalona skóra, nie wyrównana cukrzyca, stosowanie antykoagulantów - leków obniżających krzepliwość krwi, zaburzenia krzepnięcia , bliznowce, upośledzenia struktury skóry oraz gojenia, nienormalne lub niezdiagnozowane zaburzenia pigmentacji, Accutan zażywany w przeciągu ostatnich 6-ciu miesięcy, rozrusznik lub wewnętrzny defibrylator.