Powiększanie piersi - implanty (augmentacja)

     Zabieg powiększenia piersi może poprawić zarówno wygląd jak i samopoczucie, ale to nie znaczy, że wygląd będzie idealny. Wszystkie informacje o możliwościach, zaletach i wadach metody są podawane w trakcie konsultacji z chirurgiem wykonującym zabieg.
     Obecnie stosuje się dwojakiego rodzaju protezy: wypełnione żelem silikonowym (protezy silikonowe) oraz solą fizjologiczną (protezy solne). Ja stosuję implanty amerykańskiej firmy Allergan, które należą do najlepszych na świecie i są wypełnione silikonem o różnej spoistości (twardości) w zależności od anatomii oraz oczekiwań pacjentki. Dobór kształtu implantu zależy podobnie jak wyżej od anatomii oraz oczekiwań pacjentki i wyróżniamy kształty:

  • okrągłe (mogą być wkładane pod gruczoł piersiowy i pod mięsień),
  • anatomiczne - naturalne jak kropla (wkładane częściowo pod mięsień),
  • asymetryczne (dla każdej piersi inny implant, zawsze wkładane pod gruczoł piersiowy).

     Implanty okrągłe sprawiają, że górna część piersi będzie wydawała się pełniejsza. Implanty anatomiczne naśladują naturalne kontury ciała, co nadaje piersiom bardziej naturalny kształt.

     Wielkość implantatów jest podawana w mililitrach. Wybór implantu, nie zależy od jego wielkości, objętości ale od wymiaru. Przy doborze wielkości bierze się pod uwagę budowę anatomiczną ciała, tzn. wysokość, szerokość klatki piersiowej, proporcje postawy, wielkość miednicy, wielkość gruczołów piersiowych i oczywiście oczekiwania pacjentki. Najczęściej używane wielkości u nas to 200-300ml (Implanty są produkowane w wielkości od 100ml do 1000ml).

 

Cięcia chirurgiczne:

  • wzdłuż fałdu pod piersią (uważam za najlepszy),
  • wokół otoczki sutka,
  • w okolicy pachy.

Umieszczenie implantu:
  • pod gruczołem piersiowym,
  • pod mięśniem,
  • częściowo pod mięśniem

     Obie metody powiększenia piersi (pod mięsień lub pod gruczoł piersiowy) mają swoje zalety i wady. Wybór zależy od jakości i wielkości gruczołu piersiowego, jakości skóry i tkanki podskórnej oraz od siły i jakości mięśnia. Zasłonięcie implantu musi być wystarczające. Jeżeli implant nie jest wystarczająco schowany, jest widoczny co nie wygląda to estetycznie. Przed zabiegiem dlatego konieczna jest konsultacja, aby pacjentka zharmonizowała swoje wyobrażenia z realnymi możliwościami, proporcjami ciała i opinią lekarza operującego.

     Operacja trwa od 1 do 2 godzin w znieczuleniu ogólnym. Cięcia są zeszywane szwem kosmetycznym, a okolica pod piersiami zabezpieczona dodatkowo opatrunkiem plastrowym. Na jedną noc po operacji pozostawiane są w okolicy implantów dreny ssące. Piersi po operacji w dzień i w nocy są usztywnione specjalnym biustonoszem, którego noszenie zaleca się aż przez 4-8 tygodni po operacji. Przez 1 miesiąc poleca się po operacji piersi spanie na plecach i ograniczenie aktywności fizycznej.      Wszystkim pacjentkom po operacji powiększenia piesi zaleca się raz w roku kontrolę u naszego chirurga oraz badanie usg piersi. W uzasadnionych przypadkach wskazane jest wykonywanie mammografii u doświadczonego radiologa.