EVLT - Wielofunkcyjny laser zabiegowy


EVLT - to nowoczesne urządzenie do leczenia światłem lasera żylaków kończyndolnych oraz teleangiektazji "pajączków", sterowane programem komputerowym, które umożliwia zachowanie maksymalnego efektu estetycznego po zabiegu. Po raz pierwszy metoda ta pojawiła się w USA w 2001 roku, stosowana u mnie od roku 2004

Zalety leczenia żylaków za pomocą lasera:

  • nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego i nie pozostawia na skórze blizn,
  • pacjent opuszczą szpital w dniu zabiegu i może powrócić do normalnej aktywności następnego dnia,
  • w porównaniu do metody tradycyjnej wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem powikłań,
  • dolegliwości bólowe po zabiegu nie występują, lub są niewielkie i nie zakłócają normalnego życia,
  • skuteczność procedury przewyższa klasyczny zabieg operacyjny i sięga według różnych źródeł naukowych 98%.

Opis metody leczenia laserem:

Tradycyjnie żylaki leczy się zabiegiem chirurgicznym w pełnej narkozie lub w znieczuleniu przewodowym (do kręgosłupa lub pni nerwowych), a zabieg polega na wyrwaniu na zewnątrz specjalną sondą żyły odpiszczelowej w odcinku udowym lub na całej jej długości. Jest to zabieg powodujący znaczny uraz, a czas gojenia jest długi. Sprawność osób po takim zabiegu pozostaje przez kilka tygodni ograniczona.

Technika laserowa (EVLT - Endo Venous Laser Treatment) leczenia żylaków przy pomocy komputera i oprogramowania E.L.V.I.S. (ENDO LASER VEINEUX INFORMATIQUE SYSTEM) - PROGRAM STERUJĄCY LASEREM ENDOLUMINARNYM (EVLT - Endo Venous Laser Treatment) pozwala na ograniczenie dolegliwości opisanych wyżej. Zabieg wykonywany jest po miejscowym znieczuleniu przebiegu żyły oraz na życzenie pacjenta dożylną sedacją (nie narkozą). Nad pacjentem czuwa zawsze anestezjolog oraz dwóch chirurgów i dwie pielęgniarki.

Okres rehabilitacji nie istnieje, a po 20 minutach pacjent może normalnie chodzić. Dolegliwości bólowe po zabiegu pojawiają się bardzo rzadko, trwaja krótko nie powodując zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu pacjenta. Po zabiegu pozostaje tylko mała blizna po nacięciu.

Przykładowy zabieg leczenia żylaków.

Przed i po jednym zabiegu wykonanym laserem:

Przed:

Po: